1)CBSE Grade 12 School Toppers -1st Topper | Samaira Chadha - 94%, 2nd Topper | Lingampally Varshitha Reddy - 91%, 3rd Topper | Vandita Unnikrishnan - 89.4 || CBSE Grade 10 School Toppers- 1st Topper | Munipalli Gayatri Anirudh - 97.8%, 2nd Topper | Shreeya Patnaik - 97.6%, 3rd Topper | Nishita Kunaprabhav Gautam - 97.2% || Winners of Latest Events :- 2) Winners of Zonal Sports Meet 2023-24 : (i) Basketball (Girls & Boys)- Gold Medal (ii) Kabbadi (Girls) – Bronze Medal (iii) Khushii Bhatia (U14 Girls)- Gold in 200 m & Bronze in 100 m (iv) Ryka Lahoti (U14 Girls)- Gold in 100 m & Silver in 200 m (v) Vrithika Sudra (U14 Girls)- Bronze in 400 m (vi) Sri Vaishnavi (U17 Girls)- Silver in 100 m & 200 m (vii) Thanvika Reddy (U17 Girls)- Silver in 200 m (viii) Arnaz Nivelli (U17 Girls)- Bronze in 100 m & 200 m (ix) Yashika Reddy (U17 Girls)- Bronze in 200 m (x) Omkar Reddy (U17 Boys)- Bronze in 200 m 3) Winners of Hyderabad District Junior Athletic Meet: (i) Khushii Bhatia (U14 Girls)- Gold in Triathlon (ii) Ryka Lahoti (U14 Girls)- Silver in Triathlon (iii) Abhinav (U14 Boys)- Bronze in Triathlon (iv) Saatvik Thallam (U16 Boys)- Silver in Pentathlon 4) Winners of Glendale International School Sports Fest: (i) Kabbadi (Girls) – Gold Medal (ii) Relay (U-14 Girls) – Gold Medal (iii) Relay (U-12 Boys) – Bronze Medal (iv) Ryka Lahoti- Best Athlete in u-14 Girls’ Category, Gold in 100 m & Long Jump (v) Khushii Bhatia (U14 Girls)- Gold in 200 m (vi) Srikari Palle- Silver in 400 m (vii) Vrithika Sudra- Silver in 400 m (viii) Akshara Bahuguna- Bronze in 100 m (ix) Raghav Nirola – Bronze in 100 m || Birla Open Minds International School, Kollur clinched gold in the boys category and Bronze in the girls category BHEL Cluster Basketball Meet 2023-24 1)Akshara Bahuguna, Grade 7 C participated in 5th Telangana State Sub Junior Inter District Basketball secured Gold Medal. Aryan Singh & Nevan Kashyap secured Silver Medal 2)Saanvi, Grade 3C participated in the Telangana Inter District Swimming Competition in 2 events and secured a Gold and a Bronze 3)Bhaumik Yadav, Grade 8 B won a Bronze Medal at the National Grappling Contest in the Sub- Junior category 5)Tanay Kartik Verma, Grade 3 F bagged Gold in 200 m, Silver in 500 m and Bronze in 1000 m at the State Level Competition conducted by Roller Skating Federation of India (III) 1) Birla Open Minds International School is an IB World School authorized to offer the International Baccalaureate Career-related Programme (IBCP). 2) The recent achievements of our students in Sports: (i) Sreoshee Majumder of Grade 9 participated in 400m Athletics in Sports For All Event has secured the 1st Place. (ii) E. Shruthi of Grade 9 participated in 100m & 200m in Athletics in Sports For All Event has secured the 1st Place in both Events. 3) Bomis, Kollur featured in Education World Rankings (2022-23) Ranked 5th in Co-Ed Day Schools League Table Hyderabad & Telangana, Ranked 25th in India's Best Co-Ed Day Schools League Table, Ranked 7th in Leadership Management Quality, Ranked 10th In Parent Involvement, Ranked 10th Career Counselling Leadership. 6) Caie March 2023 toppers 1st Topper | Sidharth Nimmagadda | 7 A*s out 8 subjects Subject topper for 6 Subjects, 2nd Topper | Aagam Samir Mehta | 4A*s out of 7 Subjects Subject topper for 5 Subjects, 3rd Topper | Sai Sreemayi Davuluri | 4A*s out of 8 Subjects Subject topper for 2 Subjects. 7) We have successfully achieved the International Dimension in Schools Certificate for the period 2020-23   8) Indian Green Building Council Platinum Rating in Green Schools Rating System  

A. GENERAL INFORMATION

S.NO. INFORMATION DETAILS
1 NAME OF THE SCHOOL BIRLA OPEN MINDS INTERNATIONAL SCHOOL
2 AFFILIATION NO (IF APPLICABLE) 3630147
3 SCHOOL CODE (IF APPLICABLE) 57672
4 COMPLETE ADDRESS WITH PIN CODE BIRLA OPEN MINDS INTERNATIONAL SCHOOL - HYDERABAD, SURVEY NO 192 & 193 OUTER RING ROAD GACHIBOWLI, KOLLUR, HYDERABAD, TELANGANA 502300
5 PRINCIPAL NAME & QUALIFICATION MS. SYAMALI CHOWDHURY B.Sc, B.Ed, M.A, M.Phil, P.G.D.M.E
6 SCHOOL EMAIL ID 57672@CBSESHIKSHA.IN
7 CONTACT DETAILS ( LANDLINE / MOBILE) 08455 -295131 / 32

B. DOCUMENTS & INFORMATION

S.NO. DOCUMENTS/ INFORMATION UPLOAD DOCUMENTS
1 COPIES OF AFFILIATION / UPGRADATION LETTER AND RECENT EXTENSION OF AFFILIATION, IF ANY AFFILIATION APPROVAL LETTER-GR-10- 2022

AFFILIATION- SS-LEVEL- APPROVAL-2025
2 COPIES OF SOCIETIES/TRUST/COMPANY REGISTRATION/RENEWAL CERTIFICATE, AS APPLICABLE SOCIETIES REGISTRATION
3 COPY OF NO OBJECTION CERTIFICATE ( NOC) ISSUED, IF APPLICABLE, BY THE STATE GOVT/UT NOC- CENTRAL GOVT

NOC-STATE GOVT
4 COPIES OF RECOGNITION CERTIFICATE UNDER RTE ACT, 2009, AND ITS RENEWAL IF APPLICABLE RECOGNITION LETTER CLASSES I-VII

RECOGNITION LETTER CLASSES VIII-X
5 COPY OF VALID BUILDING SAFETY CERTIFICATE AS PER THE NATIONAL BUILDING CODE BUILDING - OCCUPANCY CERTIFICATE - OMS – KOLLUR

BUILDING- STRUCTURAL-OMS

HMDA PERMISSION APPROVAL
6 COPY OF VALID FIRE SAFETY CERTIFICATE ISSUED BY THE COMPETENT AUTHORITY FIRE SAFETY NOC -OMS
7 COPY OF THE DEO CERTIFICATE SUBMITTED BY THE SCHOOL FOR AFFILIATION / UPGRADATION/EXTENSION OF AFFILIATION OR SELF CERTIFICATION BY SCHOOL DEO SIGN -OPEN MINDS
8 COPIES OF VALID WATER, HEALTH AND SANITATION CERTIFICATES HEALTH & SANITATION

WATER CERTIFICATE

C. RESULT & ACADEMICS

S.NO. DOCUMENTS/ INFORMATION UPLOAD DOCUMENTS
1 FEE STRUCTURE OF THE SCHOOL FEE STRUCTURE
2 ANNUAL ACADEMIC CALENDER ANNUAL CALENDAR 2023-24 (K1to G12-CBSE)
3 LIST OF SCHOOL MANAGEMENT COMMITTEE( SMC) SCHOOL MANAGING COMMITTEE MEMBERS LIST
4 LIST OF PARENTS TEACHERS ASSOCIATION(PTA) MEMBERS SCHOOL PARENT INVOLVEMENT COMMITTEE

LAST THREE-YEARS RESULT OF BOARD EXAMINATION AS PER APPLICABILITY

RESULT CLASS X

S.NO. YEAR NO.OF.REGISTERED STUDENTS NO.OF.STUDENTS PASSED PASS PERCENTAGE REMARKS
1 2020 36 36 100% -
2 2019 12 12 100% -
3 2018 17 17 100% -

RESULT CLASS XII

S.NO. YEAR NO.OF.REGISTERED STUDENTS NO.OF.STUDENTS PASSED PASS PERCENTAGE REMARKS
1 2020 1 1 100% -

D. STAFF (TEACHING)

S.NO. INFORMATION DETAILS
1 PRINCIPAL B.Sc, B.Ed, M.A, M.Phil, P.G.D.M.E
2 TOTAL NO OF TEACHERS/td> 117
  • PGT
27
  • TGT
5
  • PRT
85
3 TEACHERS SECTION RATIO 12:1
4 DETAILS OF SPECIAL EDUCATOR MS. SAROJA SUSHMA RAMACHANDRAN NAIR
5 DETAILS OF COUNSELLOR & WELLNESS TEACHER MS. SUDESHNA GHOSH

E. SCHOOL INFRASTRUCTURE

S.NO. INFORMATION DETAILS
1 TOTAL CAMPUS AREA OF THE SCHOOL(IN SQUARE MTR) 25,657
2 NO. AND SIZE OF THE CLASS ROOMS(IN SQ MTR) 9996
3 NO AND SIZE OF THE LABORATORIES INCLUDING THE COMPUTER LABS (IN SQR MTR) NO-11,SIZE = 4873.99
4 INTERNET FACILITY (Y / N) Y
5 NO OF GIRLS TOILETS 11
6 NO OF BOYS TOILETS 7
7 LINK OF YOUTUBE VIDEO OF INSPECTION OF SCHOOL COVERING THE INFRASTRUCTURE OF THE SCHOOL https://www.youtube.com/watch?v=h4ewe03rwDY